PanoramaVesti

Ljudi će živeti vekovima!

Večni život za ljude je postao realna mogućnost ove nedelje nakon što su naučnici otkrili kako da preokrenu proces starenja kod životinja.

Ispunjavajući snove ljudskih bića još od početka vremena, tim naučnika iz Kalifornije   preokrenuo proces starenja kod miševa i na ćelijama ljudske kože. A tim je toliko samouveren da već tvrde da bi korišćenjem istog procesa na ljudskim bićima “mogli živeti vekovima“, a rezultate studije objavili su u časopisu Cell.

Rad je zasnovan na teoriji da starenje nije genetsko, već izazvano spoljnim faktorima poput pušenja i zagađenja. Kroz veštu manipulaciju ćelija, geni koji su pokretali starenje zbog tih spoljašnjih uticaja, su vraćeni u “embrionalni“ oblik. Sada tim želi da prenese ovu tehniku na ljudska bića nudeći perspektivu večnog života – ili barem drastično produžen životni vek od nekoliko stotina godina.

Dalji eksperimenti na miševima sa bolešću preranog starenja su takođe rezultirali preokretanjem stanja, gde se njihov životni vek odmah povećao za 30 odsto. Profesor Huan Karlos Belmonte je rekao:

“Naše je istraživanje pokazalo da proces starenja ne mora da bude jednosmerna ulica. Baš naprotiv, uz pažljivu modulaciju, proces starenja može biti preokrenut. Mnogi od nas veruju da starenje nije plastični proces, da je to nešto sa čim ne možemo manipulisati, ali ove opservacije ukazuju na suprotno. Ono što mi radimo je regeneracija ćeilja. Ta ćelija kože je ranije bila matična ćelija, to je proces koji zovemo ćelijsko reprogramiranje, podmlađivanje ćelija nazad u njihovo netaknuto stanje.“

Naučni saradnik dr Alehandro Okampo je dodao:  “Ono što smo mi i druge laboratorije matičnih ćelija primetili je da kada izazovete ćelijsko reprogramiranje, ćelije izgledaju mlađe. Sledeće pitanje je da li možemo izazvati ovaj proces podmlađivanja kod živog čoveka.“

Dejvid Sinkler, genetičar i istraživač za usporavanje starenja sa Univerziteta Harvard, koji nije bio uključen u ovo istraživanje, ali radi sličan posao, je rekao: “Ovaj rad je prva naznaka da bismo mogli da živimo vekovima. Moja laboratorija ima mnogo dokaza da je primarni pokretač onoga što zovemo obeležja starenja, epigenska promena.“

Dr Okampo je dodao da je ova studija sprovedena na sredovečnim miševima ali da bi epigensko reprogramiranje teoretski delovalo i na ljude. On je rekao da bi čak i ćelije od ljudskih stogodišnjaka eventualno mogle biti podmlađene – vraćajući njihovo zdravlje i kondiciju na mladalačke nivoe.

Met Kaberlejn, molekularni biolog sa Univerziteta u Vašingtonu, koji proučava starenje ali nije bio deo ovog rada, se složio da studija ukazuje da moguće ne samo usporiti starenje, nego ga zaista preokrenuti. On je dodao: “To je zaista uzbudljivo – to znači da bi čak i kod starijih osoba bilo moguće obnoviti mladalačku funkciju.“

Ali je dr Okampo takođe upozorio da iako je ćelijsko podmlađivanje zvučalo poželjno i delovalo u laboratoriji, bilo je problema. Na primer, iako je brza podela ćelija bila kritična u rastu embriona, kod odraslih je takav rast takođe bio jedno od obeležja raka.

Dr Pradip Redi, koautor izveštaja, je rekao: “U drugim studijama su naučnici potpuno reprogramirali ćelije skroz do stanja poput matičnih ćelija.“

“Ali mi pokazujemo, po prvi put, da izražavajući ove faktore na kratko, možete zadržati identitet ćelije dok preokrećete obeležja povezana sa starenjem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *